Higienizacja zębów w profilaktyce walki z próchnicą
W utrzymaniu odpowiedniego zdrowia i kondycji zębów ważne jest nie tylko leczenie, ale również odpowiednia profilaktyka. Regularne wizyty u stomatologa to podstawa, aby móc cieszyć się doskonałym stanem zębów i tkanek znajdujących się w jamie ustnej. Podczas pobytu w gabinecie lekarz dokonuje przeglądu, ale jeśli zachodzi taka potrzeba może wykonać zabieg. Higienizacja, bo to niej będzie mowa.
Czym jest higienizacja zębów?
Higienizacja jest zabiegiem, podczas którego wykonywane jest profilaktycznie oczyszczanie zębów. Podczas higienizacji usuwany jest kamień nazębny oraz osady, które utrzymują się na zębach pomimo prawidłowego, codziennego dbania o zęby.
W wyniku zabiegu higienizacji stomatolog usuwa, poza kamieniem nazębnym, również bakteryjną płytkę nazębną oraz powierzchniowe osady. Higienizacja jest bardzo ważna dla zdrowia zębów, jednak pacjenci cenią ją przede wszystkim ze względu na wymiar estetyczny. Prawidłowo oczyszczone zęby mogą stać się bielsze.
Higienizacja, z jakich etapów się składa?
Warto mieć świadomość, że tak naprawdę pojęcie higienizacji obejmuje kilka etapów działania. Pierwszym z nich jest scaling. Wykonuje się go przy pomocy ultradźwięków, które potrafią rozbić twarde złogi kamienia nazębnego, którego najwięcej znajduje się w okolicy przydziąsłowej. Kolejnym etapem jest piaskowanie. Jego zadaniem jest usunięcie z powierzchni zębów przebarwień, które powstają np. na skutek picia kawy lub herbaty, a także palenia papierosów. Do piaskowania wykorzystywany jest specjalny, medyczny piasek o bardzo drobnych ziarnach. Dzięki temu dociera on do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, których nie ma szans wyczyścić ani szczoteczką, ani nawet nicią dentystyczną.
I na koniec, polishing
Ostatnim etapem jest tzw. polishing, czyli polerowanie. Dotyczy ono wszystkich powierzchni, jakie zostały oczyszczone w poprzednich etapach, co pozwala na ich zabezpieczenie. Stomatolog wykorzystuje tu specjalistyczne szczoteczki i gumki, a także pasty, które zabezpieczają powierzchnię zęba przed ponownym odkładaniem osadów i kamienia. Polishing jest konieczny także dlatego, że zęby po zabiegu higienizacji mogą być nieco bardziej wrażliwe, a specjalistyczna pasta pomaga ową nadwrażliwość osłabić. Na koniec, gdy już wykonane zostaną wszystkie etapy higienizacji, lekarz dentysta wykonuje fluoryzację, podczas której lakieruje zęby, aby wzmocnić je. Lakier ten zawiera bowiem fluor, który pomaga wzmocnić zęby, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy.
W jakim celu wykonuje się higienizację?
Higienizacja, mimo że pacjenci cenią ją za efekt wybielenia zębów, ma znacznie ważniejsze zadanie. Jej celem jest zadbanie o prawidłową kondycję zębów, ponieważ pozostające na powierzchni osady, bakterie i kamień osłabiają szkliwo powodując rozwój próchnicy. Eliminacja czynników szkodliwych sprawia, że ryzyko rozwoju choroby zmniejsza się.
Instruktaż higieny jamy ustnej
Higiena jamy ustnej jest bardzo ważnym elementem dnia codziennego i przestrzeganie jej sprzyja naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Podczas wizyt higienizacyjnych otrzymają Państwo instruktaż odpowiedniej techniki szczotkowania i nitkowania zębów oraz dobierzemy odpowiedni typ szczoteczki, pasty i innych środków.