Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na bardzo precyzyjne leczenie, jednocześnie zmniejszając inwazyjność wykonywanego zabiegu. Technologia wspomaga proces leczenia sprawiając, że staje się ono mniej bolesne dla pacjenta.
Mikroskopowe leczenie zębów wykorzystywane jest w leczeniu kanałowym. Jest to metoda terapii, stosowana w przypadku, gdy u pacjenta doszło do nieodwracalnych zmian w obrębie miazgi zębowej. Podczas zabiegu stomatolog usuwa miazgę zarówno z komory zęba, a także oczyszcza system korzeniowy, następnie dezynfekując cały obszar i zakładając odpowiednie wypełnienie. Leczenie endodontyczne jest bardzo dobrym rozwiązaniem, pozwalającym zachować ząb, pomimo znacznego zniszczenia tkanki. Podczas zabiegu lekarz wykonuje otwarcie komory zęba, usuwa martwą tkankę, opracowuje kanał, osusza go, aby wypełnić kanały odpowiednim materiałem. W ostatnim etapie dochodzi do wykonania wypełnienia zęba.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Wykorzystanie mikroskopu w endodoncji pozwala na powiększenie pola widzenia. Dzięki temu lekarz stomatolog przeprowadza zabieg bardzo dokładnie, oczyszczając system kanałowy. Precyzja nie jest tu jedyną zaletą, ale dzięki niej leczenie endodontyczne zęba zostało znacznie skrócone. Specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przez stomatologa umożliwia powiększenie leczonego obszaru od 6 aż do 25 razy. W ten sposób pole operacyjne, w tym komora zęba czy system korzeni i kanałów korzeniowych stają się doskonale widoczne. Leczenie kanałowe pod mikroskopem zwiększa skuteczność terapii, jednocześnie minimalizując ryzyko powtórnej infekcji, związanej z przedłużającym się procesem leczenia w przypadku klasycznej terapii kanałowej. Dzięki mikroskopowi lekarz endodonta zyskuje nie tylko dokładniejszy obraz obszaru leczenia, lecz także odpowiednie doświetlenie trudno dostępnych miejsc.
Leczenie endodontyczne znajduje szczególne zastosowanie w przypadku zębów o nietypowej budowie, np. gdy ząb posiada zakrzywione lub wąskie korzenie albo jest nietypowo umiejscowiony. Ze względu na wysoką precyzję leczenia świetnie sprawdzi się u pacjentów, u których doszło do uszkodzenia zęba na skutek urazu. Na leczenie mikroskopowe kierowani są także pacjenci z ciałem obcym znajdującym się w tkance przyzębia.
Wykorzystanie nowoczesnych mikroskopów w leczeniu kanałowym pozwala nie tylko dokładnie oczyścić wnętrze zęba ze zmienionej chorobowo tkanki, ale także uwidacznia zmiany, takie jak pęknięcia (korony lub korzenia). Dzięki dużemu powiększeniu lekarz określa położenie kanałów, ale także ma możliwość sprawdzenia, czy w zębie nie występują kanały dodatkowe. Mikroskopowe leczenie zębów stosowane jest u pacjentów, u których doszło do perforacji, czyli powstania połączenia pomiędzy zębem a tkankami w jamie ustnej). Na konsultację endodontyczną kierowane są także osoby z tzw. resorpcją, czyli zanikaniem zębów. Leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu stosowane jest w tzw. reendo, czyli gdy konieczne jest ponowne leczenie endodontyczne zęba, który został już opracowany przez endodontę, ale występujące dolegliwości wymagają przeprowadzenia powtórnego leczenia.
Mikroskop Leica - naturalna emisja światła Urządzenia optyczne Leica mają długą i bogatą historię. Marka znana jest wśród fotografów, lekarzy i naukowców. Teraz może stał się doskonałym i sprawdzonym urządzeniem w Naszym gabinecie. Mikroskop stomatologiczny Leica M320 był pierwszym na świecie mikroskopem, w którym wykorzystano technologię LED.
Mikroskop Leica M320 jest wyposażony w kamerę 4K, która oferuje obrazowanie w ultra wysokiej rozdzielczości. Obrazy i filmy mogą być pokazane na monitorze, zapisywane na karcie SD, przesyłane do komputera i teraz dzięki standardowej łączności WiFi i aplikacji Leica View, można bezprzewodowo przesłać materiały do urządzenia mobilnego.
Przypadek 1:
Pacjent zgłosił się do naszego gabinetu z problemem okresowych dolegliwości bólowych prawej, dolnej szóstki leczonej endodontycznie wiele lat temu. Po wykonaniu zdjęcia RTG okazało się, że ząb jest nieprawidłowo przeleczony kanałowo oraz ma zmianę zapalną w okolicy korzenia mezjalnego. Podjęto próbę ponownego leczenia endodontycznego z użyciem mikroskopu zabiegowego. Z kanałów usunięto stary materiał wypełniający, kanały opracowano chemo – mechanicznie przy użyciu rotacyjnych narzędzi niklowo – tytanowych oraz wypełniono metodą termoplastycznej gutaperki. Zdjęcie kontrolne wykonane 2 tygodnie po zabiegu pokazuje gojenie zmiany okołowierzchołkowej. Pacjent będzie poddawany dalszej kontroli radiologicznej.
Przypadek 2:
Pacjentka zgłosiła się do naszego gabinetu z problemem przebarwionej dolnej jedynki. W badaniu klinicznym oraz radiologicznym stwierdzono martwicę miazgi oraz zmianę zapalną w okolicy wierzchołka korzenia. U pacjentki wykonano zabieg antyseptycznego leczenia kanałowego, kanały wypełniono metoda termoplastycznej gutaperki. Kontrolne zdjęcie RTG pokazuje proces gojenia zmiany okołowierzchołkowej. Pacjentka będzie poddawana okresowej kontroli radiologicznej.
Przypadek 3:
Pacjent zgłosił się do naszego gabinetu z samoistnym bólem górnej, lewej szóstki. W badaniu klinicznym stwierdzono nieodwracalne zapalenie miazgi oraz zakwalifikowano ząb do leczenia endodontycznego. W znieczuleniu miejscowym usunięto zakażoną miazgę. Kanały opracowano chemo – mechanicznie przy użyciu maszynowych narzędzi niklowo – tytanowych. Leczenie zostało przeprowadzone z użyciem mikroskopu stomatologicznego, co pozwoliło na odnalezienie czwartego, bardzo wąskiego kanału MB2 w korzeniu mezjalnym policzkowym. Ząb przygotowany jest do odbudowy protetycznej.
Przypadek 4:
Pacjentka zgłosiła się do naszego gabinetu ze stanami zapalnymi oraz zanikiem kości w okolicy zębów 46, 47 w celu ich usunięcia. Nasi lekarze podjęli jednak próbę leczenia wyżej wymienionych zębów informując pacjentkę o rokowaniach. Antyseptyczne leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu zabiegowego oraz trójwymiarowe wypełnienie kanałów przy użyciu systemy B&L dało znakomite rezultaty – zmiany zapalne wygoiły się, natomiast zanik kości w okolicy zęba szóstego uległ znacznej odbudowie. Pacjentka będzie poddawana dalszej kontroli radiologicznej oraz przygotowana jest do odbudowy protetycznej.